Spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih se shranijo v vašem brskalniku in izvajajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na naše spletno mesto, in pomaga naši ekipi, da razume, kateri deli spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in koristni. Več v Politiki zasebnosti.
Pregled zasebnosti
Najdi.se – platforma za naslavljanje duševnega zdravja mladih
Duševne stiske ne izbirajo, zato je nujno, da jih destigmatiziramo – spletna platforma Najdi.se omogoča prav to
V Ljubljani, v prostorih Triglav Lab-a je potekala preimerna predstavitev nove spletne platforme Najdi.se – digitalne, motivacijske vstopne točke za reševanje duševnih izzivov mladih. Skupaj z mladimi smo jo ustvarili z Zavodom VOZIM. Njen namen je na pozitiven in spodbujajoč način pristopiti k promociji in varovanju duševnega zdravja ter destigmatizaciji oz. normalizaciji duševnih stisk med njimi. Projekt sofinancira Ministrstvo za javno upravo iz Sklada za NVO.
Na tiskovni konferenci je prim. Nuša Konec Juričič, dr. med., vodja Enote za nenalezljive bolezni, Območna enota Celje, NIJZ povedala:
Mladi se namreč soočajo z različnimi izzivi odraščanja. Že vsak 4. izkuša duševne stiske. Kar 50 odstotkov vseh duševnih motenj se začne že do 14. leta in kar 75 odstotkov pred 25. letom starosti, zato je normalizacija teme duševnega zdravja med mladimi, pa tudi na splošno, ključnega pomena.
je pojasnila dr. Nuša Zadravec Šedivy, raziskovalka na Univerzi na Primorskem Inštitutu Andrej Marušič.
Pritrdila ji je tudi Karmen Kukovič iz MCDD, ki je naredil analizo o duševnem zdravju med mladimi, ko je povedala:
Mladi menijo tudi, da je za reševanje duševnih stisk nujna preventiva, ki je lahko zelo učinkovita, želijo si pridobiti pravih kompetenc za samopomoč in nudenje podpore sovrstnikom_cam, predvsem pa si želijo izenačenja obravnave duševnih in fizičnih tegob – tudi v smislu financiranja, saj je do strokovnjakov_inj za obravnavo duševnih stisk izjemno težko priti. Zato so mnenja, da je internet odlično orodje, kjer lahko pridobijo informacije s področja duševnega zdravja, z digitalnimi vsebinami pa se lahko hitro in učinkovito obrnejo tudi po pomoč.
Najdi.se – rešitev, ki predstavlja spletni most
Glede na zgornje ugotovitve, raziskave in glede na opravljeno analizo, se mladi o svojih občutkih in skrbeh lažje pogovarjajo na internetu kot v živo.
projekt opisuje Barbara Kos iz Zavoda VOZIM, ki ga tudi vodi.
Sestavljen je iz dveh ključnih stebrov:
motivacijskih delavnic, kjer bodo z mladimi svoje osebne izkušnje reševanja duševnih stisk, iskanja motivacije, začrtanja ciljev, ustvarjanja podporne mreže delili_e znani športniki_ce in športniki_ce paraplegiki, ki so se po nesreči srečevali_e z veliki izzivi, duševnimi stiskami ter jih uspešno premagali_e;in
komunikacije, ki širi zavedanje, dosega širšo skupino mladih, nudi osnovno pomoč, normalizira duševne težave in manjša stigmo, se izraža skozi spletno platformo Najdi.se in komunikacijo na družbenih omrežjih.
Osnova digitalne spletne platforme Najdi.se je v inovativnem načinu nagovarjanja mladih skozi igrificirano orodje, ki smo ga poimenovali_e Samo Iskalnik. Z njegovo pomočjo lahko mladi raziščejo izpovedi njihovih vrstnikov_ic in se skozi poistovetenje z njimi lažje soočajo s svojimi občutki in situacijami, v katerih so se znašli_e. Samo Iskalnik jim glede na njihove odgovore ponudi konkretne rešitve – predlog zapisa na temo njihove težave in pogovor s strokovnjakom_injo ali društvom, specializiranim za njihove težave. Spletna platforma Najdi.se pa ponuja še uporabne vsebine – članke s področja, motivacijske plonkcegelce – življenjska vodila, ki jih mladi ustvarijo na delavnicah, in povezavo na Instagram profil @dusozlom, kjer so vedno na voljo študentke psihologije, ki odgovarjajo na vprašanja ali stiske.
Inovativnost pa ni samo v igrifikaciji področja, pač pa tudi v načinu, kako smo se načrtovanja komunikacije ter oblikovanja vizualne podobe in kampanje v projektu lotili. Kot prvi v Sloveniji smo za oblikovanje vizualne podobe in kampanje uporabili_e umetno inteligenco.
Umetna inteligenca
je povedala Medeja Kraševec, kreativna direktorica agencije Luna TBWA, ki je vizualizirala celotno zamisel ekipe.
Uporaba umetne inteligence v namene komuniciranja pa ni zanimiva le za mlade, pač pa ima večje razsežnosti. Z vsakim novim iskanjem se umetna inteligenca uči, zato niti en končen izdelek ni enak drugemu – prav tako kot se ti dogaja pri duševnih stiskah.
@dusozlom
Povezali_e smo se s študentkami psihologije, ki so gonilna sila Instagram profila @dusozlom, ki se razvija že nekaj mesecev. Zoja Anžur, ki ga soustvarja skupaj s kolegicama Uršo Likar in Tinkaro Prosenc, je povedala, da je
Intagram profil poleg motivacijskih delavnic, ki se bodo odvile po srednjih in osnovnih šolah v naslednjih mesecih, predstavlja še eno orodje za ozaveščanje mladih in njihovo opolnomočenje za reševanje lastnih izzivov.
Sorodne objave
O okolju in podnebju v Bolgariji
Na povabilo Mirovnega inštituta se je naša vodja mladinskega centra, Karmen Kukovič, udeležila mednarodnega posveta na temo »Podnebje in okolje«, v sklopu projekta »Parliament for the Future of Europe«. Posvet je potekal v Bolgariji, v mestu Burgas. Udeleženci_ke so kritično ovrednotili_e priporočila na omenjeno temo, ki so nastala v sklopu »Conference on the Future of …
Mladi o medkulturnosti
Mladinski center Dravinjske doline (MCDD) je v Celjskem mladinskem centru izvedel 11 – dnevno mednarodno usposabljanje »HOID«, na katerem je udeležene iz 8. evropskih držav usposobil za izvajanje Uric medkulturnega dialoga. Izobraževalne modele je MCDD razvil v sklopu projekta Mladi ambasadorji medkulturnega dialoga (MAMD). Na usposabljanju so imeli_e udeleženi_e tudi možnost diskusije s predstavniki_cami kulturnih …
Vinske vibracije 2015
Mladinski center Dravinjske doline v Slovenskih Konjicah v letu 2015 pripravlja projekt Vinske vibracije. Vinske vibracije so zastavljene, da na neformalen način mladi in vsi zainteresirani pridobijo znanja iz vinogradniškega in vinskega področja. V sodelovanju z zavodom SloVinoin Vinogradniško vinarskim društvom Slovenske Konjice smo se odločili, da bomo v letu 2015 poudarek v našem programu …
Mladi odločevalci
Mladinski center Dravinjske doline (MCDD) je v sklopu projekta Regionalno stičišče NVO Savinjske regije NOVUS, ki ga financira Ministrstvo za javno upravo, izvedel prvo delavnico na temo spoznavanja demokratičnih in odločevalskih procesov. V aktivnost Mladi odločevalci se je tokrat vključilo 16 mladih iz Gimnazije Slovenske Konjice in Kluba študentov Dravinjske Doline. Na delavnici so se …